Leírás:
A hajdina olyan, mint egy mag, a gabonafélék családjába tartozik- Általában pszeudocereáliáknak nevezik. Ha már az álgabonákról beszélünk, ezek magvak, de úgy használják őket, mint a gabonaféléket, amelyek nem tudnak füvön nőni. Az álgabonák közé tartozik még például az amarant és a quinoa. Ne tévesszen meg a neve; a hajdina nem búza (ezért gluténmentes). A hajdinának két fajtáját termesztik általánosan élelmezési célra. Ezek a tatáriai hajdina (Fagopyrum tartaricum) és a közönséges hajdina (Fagopyrum esculentum). Bár az emberek gabonának tekintik, de valójában magról van szó.
Hajdina eredete
Az északi féltekén Oroszország, Kína, Kelet- és Közép-Európa, valamint Kazahsztán a legnagyobb hajdina-termelők. Azok a régiók, ahol ezeket a gabonaféléket termesztik, általában a hajdinát is betakarítják, mivel a marginális területek nélkülözhetetlen növénye. De különösen fontos Ázsia hidegebb, nagyobb tengerszint feletti magasságú és szélességű régiói számára. Termesztésének elsődleges célja a magja, amely keményítőtartalmú fehér endospermiumot ad. Hajdinalisztet állítanak elő blini, japánban soba tészta és palacsinta készítésére. A hajdina magja levesek sűrítésére és reggelire is használható.
A héj eltávolításához a magot összezúzzák, és így kapjuk a hántolatlan szemeket, amelyeket egy hagyományos orosz ételben, a kashában használnak fel.
Hogyan kell használni a hajdinát
Ha ízesíteni szeretné ételeit és ételeit, mégis gluténmentesen, akkor használhatja a hajdinát. Ez egy fantasztikus mag, amely ízt és textúrát adhat a vegaburgereknek, feldobhatja a salátákat, és gazdagíthatja a müzli ízét. Egy egyszerű, de finom reggelihez próbáljon ki egy csipetnyi hajdinát sóval, és élvezze az ételt fahéjjal, friss gyümölcsökkel és juharsziruppal.
Hajdina hántolt nagykereskedelem
A NutriBoost egy hántolt hajdina nagykereskedés, ezért versenyképes árakra, elérhetőségre és alacsony minimális rendelési mennyiségre számíthat.